روشهای مختلف ماساژ درمانی


امروزه انواع مختلفی از تکنیک های تخصص یافته ماساژ مورد استفاده قرار می گیرند اما رایج ترین آنها براساس پنج حرکت ماساژ سوئدی است که عبارتند از:
افلوراژ شامل حرکات آهسته ، ریتمیک و نرم که معمولا در جهت جریان خون به سمت قلب ، برای مثال از مچ تا شانه انجام می شود.
در این حالت درمانگر با استفاده از همه دست شامل انگشتان و کف دست این کار را انجام می دهد و یک میزان فشار فزاینده را اعمال می کند.
تکنیک دیگر بنام پتری ساژ روشی است که طی آن درمانگر عضله را محکم می گیرد و به تناوب رها می کند.
نوع دیگر ، فریکشن است که با فشار پی در پی یا حرکات دورانی محکم در طول فیبرهای عضلانی همراه است. این حرکات معمولا در اطراف مفاصل اعمال می شود.
از دیگر انواع تکنیک های ماساژ درمانی می توان به ویبراسیون ، ماساژ عصبی عضلانی ، ماساژ عمیق بافت ، ماساژ ورزشی و بالاخره ترشح دستی لنف که تحریک کننده حرکات مایع لنف در رگ های لنفی است ، اشاره کرد.
هر یک از روش های فوق ویژگی های خاص خود را دارند و اثر مشخصی را بر بدن اعمال می کنند اما به طور کلی ماساژ چیزی بیش از وارد آوردن فشار و حرکت به کمک دست بر بافت نرم بدن شامل پوست ، عضله ، تاندون ها ، لیگامان ها و غشای احاطه کننده عضلات یعنی فاسیا نیست.
بهبودی در واقع به واسطه افزایش جریان خون و لنف ، کاهش تنش ، تقویت اعصاب و کشمکش و شل کردن عضلات و بافت همبند به منظور حفظ حالت الاستیکی آن حاصل می شود.
ماساژ درمانی علاوه بر اثرات سودمند کلی در گروه های خاص از جمله نوزادان زودرس جهت افزایش وزن ، در بیماران بستری از جمله بیماران سرطانی جهت کاهش اضطراب در زنان باردار در تسهیل وضع حمل و کاهش اضطراب و افسردگی پس از زایمان و غیره تاثیر ویژه دارد.
با این حال این روش درمانی برای گروهی از افراد مناسب نیست که از آن جمله بیماران سرطانی که تحت شیمی درمانی قرار دارند ، مبتلایان به بیماری های عفونی پوست ، بیماران تازه جراحی شده را می توان اشاره کرد.
همچنین ماساژ ناحیه شکم پس از صرف غذا ، ماساژ نواحی دارای تومور ، ماساژ در زنان باردار در سه ماهه اول و نیز در افراد مبتلا به حملات پانیک (نوعی اضطراب شدید به صورت حملات ترس و وحشت فراگیر) منع شده است.

یک متخصص طب فیزیکی و توانبخشی گفت: امروزه خود درمانی در کنترل امراض و دردها امری شایع می ‌باشد که ماساژ درمانی و اقدامات خودسرانه جهت بهبود درد وگرفتگیعضلات نیز از جمله ی آن ها است؛ ایشان خاطرنشان کرد: این در حالی است که این اقدامات می ‌تواند عوارض خطرناکی به دنبال داشته باشد.دکتر طناز احدی در گفت وگو با خبرنگار بهداشت و درمان ایسنا واحد علوم پزشکی ایران با بیان این مطلب گفت: به تازگی مراکزی برای انجام اقدامات درمانی روی بیماران دردمند فعالیت می ‌کنند که ماساژورهای سونا و جکوزی از جمله ی  آن ها است.وی تصریح کرد: هرگونه ماساژ درمانی چه در داخل استخرها و چه در خانه و توسط اطرافیان و حتی کمپرس‌ هایی که با داغ کردن استکان، جهت تسکین درد استفاده می ‌شود، اگر توسط افرادی بدون مدرک معتبر و آگاهی کافی در این زمینه انجام شود می‌ تواند آسیب رسان باشد و موجب تشدید درد شود به خصوص در افراد مسن، که ممکن است در ابتدا تسکین دهنده ی درد باشد اما مدتی بعد، اختلالات و حتی شکستگی ‌هایی ایجاد می‌ کند که جبران آن ها بسیار سخت است، به خصوص اگر انجام ماساژها ناگهانی و یا با فشار روی عضلات و استخوان ‌ها انجام شود.

http:\\www.drdaghaghzadeh.blogfa.com

 

Comments are closed.